Przejdź do treści

5 błędów w oświetleniu restauracji

Dobrze wiemy, że światło ma pewną szczególną moc: nieodpowiednio dobrane podkreśli i uwypukli wady każdego, także i tego najlepiej zaprojektowanego pomieszczenia. Do tego barwa światła może również działać na naszą niekorzyść. Nawet z pozoru tak banalna czynność jak regularne czyszczenie z kurzu i tłuszczu kloszy oraz żarówek ma znaczenie, ponieważ zabrudzone oświetlenie pochłania nawet do 50% emitowanego światła. Poniżej wyjaśniamy jak uniknąć najczęściej powielanych błędów oświetleniowych w gastronomi.

Projekt oświetlenia tylko od profesjonalisty

Niedopasowanie do stylu wnętrza

Źle dobrane miejsce montażu oświetlenia, nieodpowiednia moc oraz ilość i jakość żarówek (źródeł światła), zaburza całą aranżacje wnętrza restauracji. Kolejnym nagminnie popełnianym błędem przy doborze oświetlenia restauracji jest stosowanie tylko jednego rodzaju światła. W takim wnętrzu jak sala konsumpcyjna mocno świecące naświetlacze czy żyrandole można umieścić na suficie, ale musimy pamiętać o łagodniejszym świetle akcentującym (lampy podłogowe, lampy stołowe oraz kinkietach naścienne, ich brak zachwieje całą aranżacją oświetlenia. Światło w połączeniu z ciemnymi barwami ścian i sufitów może pomniejszyć i obniżyć optycznie wnętrze. Ciemne barwy odbijają znacznie mniej światła od jasnych.

Niedostateczna ilość światła

Natężenie oświetlenia na stanowiskach pracy w gastronomii (kuchni) musi wynosić minimum 500 luksów. W myśl § 26 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia oświetlenia elektrycznego o parametrach zgodnych z Polskimi Normami. Także jest konieczne aby oświetlenie spełniało wymagania zawarte w obowiązującej normie oświetleniowej PN-EN 12464-1:2004: Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Poza natężeniem światła warto zadbać o to aby oprawy świeciły światłem odbitym lub pośrednim co zdecydowanie poprawia ergonomię widzenia.

Błędy w oświetleniu restauracji

barwa światła jest ważna

Barwa światła – to bardzo istotny czynnik, który bierzemy pod uwagę wybierając oświetlenie. Dlaczego? Barwa światła podkreśla atmosferę pomieszczenia i ma wpływ na naszą fizjologię. Może podnosić bądź obniżać nasz potencjał, pozytywnie lub negatywnie wpływać na nastrój. Koniecznie trzeba  zastanowić się nad funkcjonalnością naszych pomieszczeń, żeby dobrać oświetlenie o odpowiedniej barwie. Inna barwa światła sprawdza się w miejscu pracy a inna w sali konsumpcyjnej gdzie chcemy zdecydowanie stonować nastrój i ostudzić emocje. Barwa ma znaczenie!

Oświetlenie restauracji

za mało źle - za dużo źle

Brak dobrego oświetlenia

5 błędów w oświetleniu restauracji

Tu panują ciemności

Natężenie oświetlenia zgodnie z PN-EN 12464-1:2004 powinno wynosić w sali konsumpcyjnej minimum 200 luksów, czasami jednak zdarzają się miejsca gdzie oświetlenie jest zdecydowanie poniżej tej normy. Dla uzupełnienia wiedzy warto zauważyć, że zwykła świeczka to około 10-20 luksów w odległości 2-3 metrów od niej.

Zbyt jaskrawe światło główne

blędy oświetlenia za dużo światła

Efekt Olśnienia

Olśnienie jest stanem w procesie widzenia, w którym człowiek odczuwa dyskomfort widzenia lub zdolność rozpoznawania szczegółów jest zmniejszona z uwagi na zbyt duże natężenie światła i jego złe ukierunkowanie. Ograniczanie efektu olśnienia jest podstawowym wymogiem, który spełnia dobrze zaprojektowane oświetlenie.

Olśnienie (ang. glare) - jeden z podstawowych parametrów charakteryzujących otoczenie świetlne. Olśnienie to warunki widzenia powstałe na skutek niewłaściwego rozkładu, bądź zakresu luminancji, lub też występowania zbyt dużych kontrastów luminancji. Powoduje uczucie przykrości i niewygody widzenia. Ponadto powodować może obniżenie zdolności rozpoznawania szczegółów lub przedmiotów. Olśnienie można podzielić ze względu na uciążliwość na:
olśnienie przykre;
olśnienie przeszkadzające;
olśnienie dekontrastujące (odbiciowe) spowodowane odbiciami od lustrzanych powierzchni.
na podstawie https://pl.wikipedia.org/wiki/Ol%C5%9Bnienie_(fotometria)

O firmie Maxi-Light

PROFESJONALNE SYSTEMY OŚWIETLENIOWE MAXI LIGHT to firma z ponad piętnastoletnią historią specjalizującą się w produkcji i sprzedaży oświetlenia, opraw energooszczędnych przeznaczonych do pomieszczeń użyteczności publicznej (restauracje, bary kawiarnie, cukiernie, hotele, biura, sklepy i inne ). Prosimy o zapoznanie się z naszą ofertą oświetlenia, opraw, źródeł światła na naszych stronach www.