Przejdź do treści
Normy oświetleniowe w gastronomii

Normy oświetleniowe w gastronomii

Oświetlenie w gastronomii pełni bardzo ważną rolę. Odpowiednie oświetlenie wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracy personelu, jak również na estetykę wnętrza i odczucia klientów.

Normy oświetleniowe w gastronomii

 

W Polsce normy oświetleniowe w gastronomii określa norma PN-EN 12464-1:2011-02 „Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Oświetlenie ogólne w pomieszczeniach pracy”. Norma ta określa wymagania dotyczące natężenia oświetlenia, równomierności oświetlenia, wskaźnika oddawania barw oraz wskaźnika olśnienia.

krótki poradnik

10 zasad oświetlenia
restauracji

Oświetlenie restauracji musi poprawić nastrój klientów, polepszyć wizerunek lokalu oraz co podyktowane jest przez rodzaj spożywanych potraw, dostosować się do design’u restauracji. Podstawowy warunek jest taki, żeby goście mogli zapoznać się z menu i zobaczyć zamówione dania oraz siebie w możliwie najbardziej atrakcyjny sposób.

oswietlenie restauracji
oświetlenie kuchni

Trzy rodzaje oświetlenia restauracji: Efekt, Nastrój i Akcent

Oświetlenie zadaniem jest stosowany do obszarów, w których pewne zadanie jest wykonane. Dobry projekt oświetleniowy restauracja weźmie pod uwagę różne zadania są wykonywane w każdej dziedzinie swojej restauracji. Jasne, bezpośrednie oświetlenie koszt jest krytyczny w kuchni, gdzie kucharze trzeba zobaczyć każdy składnik i widoczność musi być wysoka. Oświetlenie zadań w obszarach przygotowania sałatek, obszarów do mycia naczyń i stacje sanitarne są krytyczne elementy do prowadzenia sprawnego i sanitarne kuchni i obszary te mogą być podświetlane sprawnie i łatwo niedrogiego oświetlenia fluorescencyjnego.

 

oświetlenie sali konsumpcyjnej

5 częstych błędów

  • Zbyt jaskrawe światło główne
  • Niedostateczna ilość światła
  • brak nastrojowego oświetlenia
  • barwa światła  jest ważna
  • Niedopasowanie do stylu wnętrza
oświetlenie kuchni

kilka prostych zasad

Podstawowe czynniki decydujące o sukcesie w wyborze oświetlenia:

– dobór rozwiązań energooszczędnych zgodnych z normami i HACCP,
– użycie  światła o odpowiedniej jakości, barwie i długim czasie użytkowania,

– połączenie świateł o różnej funkcjonalności, co daje dobre oświetlenie niezależnie od pory dnia.

kontakt

projektuje i dostarczamy

T: 505-876-434
office@maxi-light.pl

MAXI LIGHT TRADING
PROFESJONALNE SYSTEMY OŚWIETLENIOWE
Od poniedziałku do piątku 9.00-16.00

ul. Grunwaldzka 332, 60-166 POZNAŃ / POLSKA

Zapraszamy do współpracy oraz kontaktowania się z nami w kwestiach związanych z oświetleniem firmy, sklepu, biura czy hotelu. Oferowane przez nas oświetlenie spełnia wszelkie wymagane normy stawiane wobec opraw oświetleniowych.

MAXI-LIGHT