Zasady oświetlenia restauracji
W zaskakująco wielu restauracjach i obiektach gastronomicznych pomijane sa wydawałoby się oczywiste zasady dotyczace oświetlenie. Zasady, które mogą tylko pomóc, tak aby działalność gastronomiczna była bardziej skuteczna – jak i oświetlenie w nich zamontowane.
Oświetlenie restauracji musi poprawić nastrój klientów, polepszyć wizerunek lokalu oraz co podyktowane jest przez rodzaj spożywanych potraw, dostosować się do design’u restauracji. Podstawowy warunek jest takie żeby goście mogli zapoznać się z menu i zobaczyć zamówiony dania oraz siebie w możliwie najbardziej atrakcyjny sposób.
Dobór opraw oświetleniowych w restauracji zależy również od wysokości sufitu, koloru ścian i podłóg, rodzaju aranżacji i mebli. Istnieje kilka czynników, o których warto pomyśleć przy podejmowaniu decyzji, jakiego rodzaju światła użyć w swojej restauracji.
Zasady oświetlenia restauracji
1. Równomierne oświetlenie sali konsumpcyjnej / jadalnii
Oświetlenie powinno być równomiernie rozłożone w swojej jadalni, tak żeby uniknąć powstawanie miejsc ciemniejszych czy nadmiernie jasnych. Natężenie światła może być wysokie lub niskie, zależnie od atmosfery i nastroju swojego lokalu. Na przykład, romantyczna restauracja może przyciemnić światła bardziej niż fastfood przy głównej ulicy. Strefa wydawcza czy bar powinny być jaśniejsze niż całość jadalni tak, żeby goście widzieli dobrze obsługę, mogli czytać menu, itp. Najbardziej popularne rodzaje światła do oświetlenia ogólnego obejmują downlighty montowane w suficie lub oprawy wiszące.
2. Dobierz optymalne oświetlenie do kuchni
Odpowiednie oświetlenie kuchni jest nie tylko warunkiem wydajności pracy i bezpieczeństwo pracy, lecz wpływa również na psychofizyczne warunki widzenia a co za tym idzie na samopoczucie pracowników. Kuchnia oczywiście musi być jasno oświetlone, ale trzeba ustrzec klientów od efektu olśnienia, zbyt jasne światła będą rozpraszać gości w jadalni twojej restauracji. Upewnij się, że drzwi do kuchni znajduje się w obszarze, który jest chroniony. Idealnie jeżeli drzwi otwierają się na zewnątrz, należy odciąć światło i hałas w kuchni od gości.
3. Różne oświetlenie w zależności od pory dnia
Jeśli twoja restauracja jest otwarta przez cały dzień, być może trzeba zmieniać oświetlenie zależnie od pory dnia. Do śniadania, lepiej jest mieć więcej światła, aby klienci mogli przeczytać gazetę pijąc poranną kawę. W godzinach obiadowych zalecany jest umiarkowany poziom oświetlenia. Podczas kolacji, możesz nieco przyciemnić światła aby stworzyć bardziej intymną atmosferę i dać odpoczynek oczom.
4. Wyróżnij ważne punkty w lokalu
Gdy fundamenty w powyższych punktów zostały już położone, można pomyśleć o wyróżnieniu ważnych punktów w lokalu za pomocą zwiększenia poziomu oświetlenia. W każdym lokalu znajdują się rzeczy na które należy położyć akcenty świetlne -może to być menu, otwarta kuchnią, ozdobne ściany lub elementy sztuki czy reklamy na ścianach. Można również zaakcentować ciągi komunikacyjne.
5. Używaj różnych lamp
Oprócz podstawowych opraw oświetleniowych stosowanych w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu światła bazowego, możesz dodać mieszankę opraw akcentujących lub / oraz tworzyć sceny świetlne. Te dodatkowe światła mogą być wykorzystane do zaakcentowania elementów wyposażenia, mogą skierować zainteresowanie klientów w pożądaną stronę lub po prostu uzupełnić wystrój. Ozdobne żyrandole czy nowoczesne kolorowe klosze ze szkła ożywiają każdą przestrzeń. Małe lampki lub świece umieszczone na stołach, zapewnią dodatkowe źródło światła i zbudują określony nastrój. Nie należy jednak przesadzać z wieloma różnymi lampami używających 20 różnych typów żarówek. Trzymaj się 3-4 rodzaju mocy żarówek, unikaj skrajnych różnic w barwie światła.
6. Śledź słońce
Jeżeli to tylko możliwe to pamiętaj, że słońce zapewni najwięcej światła w twojej restauracji w ciągu dnia. Jednakże, jeśli okna są umieszczone na wschód lub zachód, klienci mogą być narażeni na efekt olśnienia w czasie zachodu słońca. Jeżeli blask słońca staje się problemem, możesz spróbować umieścić regulowane żaluzje czy rolety, można rozważyć również zamontowanie markizy nad oknami.
7. Kiedy trzeba posprzątać
W celu wygodnego sprzątania sali konsumpcyjnej powinien być zapewniony odpowiedni poziom oświetlenia tak żeby można było zobaczyć każda plamę, brudne miejsce i żeby mieć pewność, że wszelkie okruchy będą zauważone i usunięte.
8. Możliwość ściemniania oświetlenia
Jeśli specyfika lokalu wymaga zmiany poziomu oświetlenia kilka razy dziennie, należy zainstalować oprawy przystosowane do ściemniania. To pozwoli Ci ustawić odpowiednie poziomy światła na śniadanie, lunch, obiad i kolację za pomocą jednego przycisku. Użycie centralnego sterowania poziomem natężenia światłem jest także bardziej energooszczędne, może przedłużyć życie żarówek, ponieważ nie palą się one "na pełnych obrotach".
9. Diody LED
Zastosowanie diod LED w restauracji jest coraz bardziej popularne. Choć dobre oświetlenie LED jest jeszcze droższe niż pozostałe propozycje, to diody LEd są 40% bardziej energooszczędne niż oświetlenie fluorescencyjne (świetlówki), i nawet 70-80% bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki. Wykorzystają dużo mniej energii, i są znacznie dłużej sprawne niż inne rozwiązania oświetleniowe. Dostępne światła z opraw LED mogą być wykorzystywane do tworzenia różnych nastrojów i kolorów przez zastosowanie diod RGB.
10. Przestań być anonimowy czyli światło na zewnątrz.
Zróżnicowane rozwiązania oświetleniowe podkreślają charakter budynków oraz wejść do restauracji i obiektów gastronomicznych, a tym samym mogą stworzyć wrażenie niepowtarzalnego klimatu. Od początku XX wieku podświetlane reklamy i neony są integralną częścią miasta. Poza klasyczną reklamą świetlną, wzrok ma przyciągać identyfikacja świetlna w czym oświetlenie fasady i budynku odgrywa coraz większą rolę. Podstawowe zadanie to zwrócenie uwagi przechodniów na ofertę restauracji i wyrwanie jej z anonimowego otoczenia. I co najważniejsze, sprawdź, czy masz wystarczające oświetlenie, aby klienci wchodzi i wychodzili bezpiecznie.
PROFESJONALNE SYSTEMY OŚWIETLENIOWE MAXI LIGHT to firma z ponad piętnastoletnią historią specjalizującą się w produkcji i sprzedaży oświetlenia, opraw energooszczędnych przeznaczonych do pomieszczeń użyteczności publicznej.
Spis Treści
Toggle